/beslenme

Neden Yavaş Yemek Yemeliyiz?

Günümüzün en büyük sağlık problemlerinden birisi insanların sağlıklı beslenmeye vakit bulamamalarıdır. Ne yazık ki yoğun iş temposu, sürekli bir aceleyi ve vakitsizliği doğuruyor. Bunun dışında insanlar yoğun çalışma saatleri sebebiyle uzun saatler boyunca masada, bilgisayar başında oturmak zorunda kalıyorlar ve hareketsizlik böylece sağlığı tehdit ediyor. Haliyle insanlar aceleden, vakitsizlikten yedikleri yemeklere dikkat edemedikleri gibi bir de hızlı yiyorlar.

Hızlı yemenin insanlarda daha fazla kilo yaptığı biliniyor. Yapılan çalışmalarda yaşam alışkanlıklarında hiçbir değişiklik yapmadan sadece yavaş yemenin kilo vermeye ve az kalori almaya olumlu etkileri görülmüş. Bunun sebebi ise beynimizin 20 dakikada karnımızın doyduğunu hatırlatıyor olması. Hızlı ve büyük lokmalar halinde yiyen bir kişinin bir tabak yemeği bitirmesi 5-10 dakikadır. Kişi doygunluğa ulaşamadığı için tekrar yemek ister. Yavaş ve küçük lokmalar halinde yiyen birisi ise 20-30 dakika arasında yiyeceği için belki de tabağını bitirmeden doyma sinyallerini alır.

Besinlerin sindirimi ağızda başlar. Bu yüzden çok çiğnemek besinlerin sindirimine yardımcı olur. Yemeği düşündüğümüzde veya kokuları aldığımızda tükürük salgılamaya başlarız ve karnımızın acıktığını hissederiz. Bu tükürük içinde besinleri yıkan enzimleri taşır, yavaş çiğneme için hazırlıktır aslında. Sonrası midede devam eder. Ağızda ne kadar çok çiğnersek midenin işini o kadar hafifletmiş oluruz.

Nasıl yavaş yeme alışkanlığını kazanabiliriz?

  • Birden yüklenip hızlı ve büyük lokmalar halinde yemektense küçük lokmalar şeklinde yemek ile denemelere başlanabilir.
  • Tabağınıza aldığınız yemeklerin kaç kaşıkta veya çatalda bittiğini hesap ederek bir sonrakinde bu sayıyı artırabilirsiniz.
  • Yediğiniz lokmalar arasında nefes alarak süreyi uzatabilirsiniz. Böylece daha yavaş yemiş olursunuz.
  • Masa başında oturacağınız bir süre koyup o süre içinde yemeğinizi bitirmeye çalışabilirsiniz.
  • Çiğneme sayısı da önemli etkenlerden birisidir. Yutmadan önce ağzınızda kaç kere çiğnediğinizi sayabilirsiniz.
  • Yüksek lifli, sebze meyve gibi besinlerin çiğnenmesi daha uzun süre alır. Bu sebeple yemeklerinizde bu besinleri bulundurmaya özen gösterin.
  • Fastfood tarzı elle yenilebilecek besinleri tercih etmeyin.
  • Fasulye, nohut, barbunya, makarna gibi besinleri kaşıkla yemek yerine çatalla yiyebilirsiniz. Böylece kaşığa doldurabileceğiniz miktardan daha azını alacağınız için daha yavaş yemiş olursunuz.
  • Etrafınızda birlikte yediğiniz insanların da nasıl yediğinden etkilenebilirsiniz. Yanınızda hızlı yiyen birisi varsa fark etmeden siz de hızlı yiyor olabilirsiniz. O yüzden yanınızda yemek yediğiniz kişilerle birlikte yavaş yemeye başlayabilir, birbirinizi uyarabilirsiniz.
Ecem Tüzen

Ecem Tüzen

Sağlıklı Beslenme ve Fitoterapi Uzmanı

Daha Fazla