/beslenme

Dugusal ve Fiziksel Açlık

Gerçekten aç mıyız?

Fiziksel açlık vücudun çalışması için gereken yeterli yakıt miktarının alınmasını sağlayan içgüdüsel ve koruyucu bir metabolik olaydır. Fiziksel açlık vücut kimyasal parametrelerinde örneğin kan şekerinin düşmesi gibi değişiklikler gösterir.

Duygusal açlık kişinin ruh hali değişiklikleriyle etkilenen, açlık ve tokluk kavramlarından uzak duygusal yeme isteğidir. Kişiler her zaman fiziksel açlıklarını değil duygusal açlıklarını doyurmak için de yemek yeme eylemini gerçekleştirirler. Mutlu, üzgün, sinirli veya stresliyken kişi kendisini iyi hissetmek için yemek ile duygusal açlığını gidermek isteyebilir. Duygusal açlığın oluşumunda birçok etken olabilir. Stres, can sıkıntısı, boş vakit değerlendirme, çocukluk alışkanlıkları, ödül-ceza geçmişi, sosyal çevre ve düzensiz beslenme faktörleri duygusal açlığı artıran durumlardır.

Peki duygusal açlık nasıl anlaşılır?

  • Fiziksel açlık yavaş yavaş gerçekleşir. Duygusal açlık bir anda belirir.
  • Fiziksel açlık midede burukluk, guruldama gibi fiziksel belirtiler gösterir. Duygusal açlık beyinde aniden ve kontrol dışı başlar.
  • Fiziksel açlıkta doygunluğa ulaşınca kişi yemeyi bırakır. Duygusal açlıkta mide doysa da beyin beslenmek ister, tam doygunluğa ulaşamaz.
  • Fiziksel açlıkta ufak bir atıştırmalık açlık hissini bastırabilir. Duygusal açlıkta kişi atıştırmalık ile açlık hissini bastıramaz.
  • Fiziksel açlıkta kişi yemek için bekleyebilir. Duygusal açlıkta birden kendisini buzdolabının karşısında bulabilir.
  • Fiziksel açlıkta kişi yemek ayırt etmez. Sağlıklı besinlerle doyuma ulaşır. Duygusal açlıkta kişi spesifik, canının çektiği ve sağlıksız besinlerden tercih eder.
  • Fiziksel açlıkta kişi doygunluğa ulaşır, yeme ihtiyacını karşılamış olur. Duygusal açlıkta yeme eyleminden sonra yediklerinden pişman olma söz konusu olabilir.

Duygusal açlık sağlıklı beslenme programlarının başarısız olmasında büyük rol oynar. Kilo problemi yaşayan insanların çoğunda fiziksel açlıklarını doyurmaktan çok duygusal yeme eğilimlerinin fazla olduğu gözlemlenmiştir. Kişi açlığının duygusal mı fiziksel mi olduğunun farkında olduğu zaman sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü süreci daha verimli gerçekleşir.

Ecem Tüzen

Ecem Tüzen

Sağlıklı Beslenme ve Fitoterapi Uzmanı

Daha Fazla